Поживний ґрунт для акваріума Aqlean SC-20S
Поживний ґрунт для акваріума — це запорука успіху у створенні травника в акваріумі, аквадизайну, ключ до вирощування красивих та здорових акваріумних рослин та гарантія того, що вони будуть рости досить швидко.
- Поживні речовини відіграють ключову роль у кольорі, здоров'ї та швидкості росту рослин в акваріумі. З поживних сумішей рослини можуть отримати такі необхідні поживні речовини: залізо, калій, магній, азот та багато інших.
- Поживний ґрунт допоможе боротися з водоростями, дозволяючи рослинам обганяти темп зростання одноклітинних шкідників акваріума шляхом поглинання нітратів — основного джерела їжі водоростей.
Що таке живильний ґрунт
Поживний ґрунт — це спеціально розроблений комерційний продукт для акваріума з живими рослинами на основі ґрунту, глини, поживних мінеральних компонентів, необхідних для життєдіяльності рослин. Іноді містить бактерії, необхідні для нормальної життєдіяльності акваріума.
Поживний ґрунт зазвичай натурального кольору, може бути всіх відтінків коричневого, від дуже світлого до темного, майже чорного з червонуватим (ознака наявності заліза в ґрунті) або сіруватим (велика кількість глини) відтінком. Поживний ґрунт завжди легший і пористіший, ніж звичайний обкатаний нейтральний ґрунт.
Фракція коливається від дуже дрібної (0.5 - 3 мм) до більшої (3 - 4 мм). Ступінь «легкості», пористості залежить від вмісту глини.
Поживний ґрунт може мати легкий приємний натуральний запах землі або торфу. Зазвичай перед укладанням в акваріум не потребує промивання, але ці особливості можуть бути вказані на упаковці.
Для чого потрібен живильний ґрунт в акваріумі
Поживний ґрунт необхідний для живих рослин, що мають кореневу систему. Однак, більшість довгостеблових і розеткових рослин цілком можуть обійтися звичайним нейтральним гравієм з додатковою поживною підкладкою, що складається з тих же компонентів.
Грунтопокривні рослини — рослини, яким поживний ґрунт життєво необхідний. Їхнє коріння дуже тонке і ніжне, їм складно пробитися через важкий окатаний гравій навіть найдрібнішої фракції. Легкий поживний ґрунт для них це те, що лікар прописав. Крім того, для формування «килима» вони більше інших рослин потребують макро та мікро елементи. Такі рослини, як глоссостигма або хеміантус куба, навряд чи утворюють хороший густий і зелений килим в акваріумі з нейтральним гравієм.
Також поживний ґрунт буде корисним усім рослинам з листям червоних відтінків — залізовмісний ґрунт дасть їм усі необхідні елементи.
Ще одна особливість поживних ґрунтів – це здатність знижувати жорсткість води та підвищувати її кислотність. Це часто використовується любителями прісноводних акваріумних креветок, особливо креветок сімейства каридину, таких як червоні та чорні кристали. Саме ці креветки гостро потребують води зниженої жорсткості.
Крім того, на поживних ґрунтах більш активно ростуть корисні бактерії та найпростіші, якими переважно харчується молодняк креветок. Тому отримати потомство від них у такому акваріумі набагато легше, а виживання молодняку вище.
Деякі акваріумні рослини також потребують більш м'якої кислої води, і живильні ґрунти в цьому допоможуть.
Якщо ви акваріуміст-початківець і вирішили створити свій перший травник (акваріум з різноманітними живими рослинами), то поживний гравій те, що потрібно. З ним вас набагато менше переслідуватимуть невдачі!
Розрахунок потреби
Скільки потрібно поживного ґрунту для акваріума заздалегідь визначити складно: всі вони різної пористості та обсягу. Можна лише врахувати різні фактори, які ми розглянемо.
Слід знати, що комерційні суміші коштують досить дорого, тому їх рідко використовують для акваріумів об'ємом понад 60 літрів. Найчастіше для нано акваріумів об'ємом 10 л, 20 л, 30 л.
У великих акваріумах використовуються поживні підкладки або поживний грунт як підкладки.
Для акваріумних рослин необхідний шар ґрунту в середньому 3 — 8 см. Для ґрунтопокривних рослин і рослин з великою кореневою системою НЕ МЕНШ 5 см.
Формула розрахунку ґрунту для акваріума:
Довжина акваріума (см) х Ширина акваріума (см) х Шар грунту (см) / 1000 = Об'єм ґрунту в кг.
Для прикладу розглянемо звичайний варіант 30 літровий куб (NanoCube):
30 см х 30 см х 5 см / 1000 = 4,5 кг.
Розрахунок, звичайно, грубий, гравію вам може як не вистачити, так і залишитися надлишок, але це працює.
Якщо використовуєте живильний грунт як підкладку, розрахунок той же, тільки шар для розрахунку берете не 5 см, а скажемо, 2-3 см. Таким чином для акваріума 60 літрів (50х30х40) для підкладки 2 см потрібно 3 кг.
>
Запуск акваріума на живильному ґрунті та догляд за ним
Загалом запуск акваріума на поживній суміші не сильно відрізняється від запуску на звичайному ґрунті. Потрібне чи ні промивання залежить від виробника (читайте на упаковці).
Основні особливості:
- Рослини краще садити в акваріум, заповнені на 1/3 водою, а не в сухий ґрунт.
- Перший тиждень додаткове внесення рідких добрив не потрібне.
- Перші 2 тижні краще робити заміни води кожні 3 дні.